EVO pielietojums ikdienā
Kad cilvēkiem pasaku, ka manā 3-bērnu ģimenē izlietojam ~10 lit EVO mēnesī, reizēm saņemu jautājumu "Ko jūs ar to eļļu darāt?! Vannās ejat?!" Tad nu uzskaitīšu, ko mēs ar to eļļu darām:
1. Cepam - visus ēdienus jau ~ 20 gadus cepam izmantojot tikai EVO. Reizēm arī fritējam pončikus. Nekas nedeg, nedūmo utt., ēdiens sanāk gards un veselīgs. Izmetiet no galvas "es kaut kur dzirdēju, ka nevarot cept!" Zinātniski pierādīts, ka EVO ir cepšanai labākā augu eļļa. Tepat varat atrast saites uz pētījumiem (vienu iekopēju zemāk), arī uz LR1 raidījumu, kur RSU kardioloģijas profesore I.Mintāle to apstiprina.
Pannā sacepti dārzeņi, kuri sāk jau apbrūnēt pie ~+150 grādiem, attiecīgi līdz bēdīgi slavenajam dūmošanas punktam (ap +200) vēl ir ļoooti tālu.
Pētījuma rezultāti angl.val: https://actascientific.com/ASNH/pdf/ASNH-02-0083.pdf?fbclid=IwAR3Rdk7h96slWe_Hhh23T3gPSjXsBV6auivwLt4eWwHayNr_mD-j3uRJM9Y
LR1 raidījums "Kā labāk dzīvot?", kurā RSU Prof. I.Mintāle un uztura speciāliste L.Sondore izsmeļoši skaidro "par un ap" EVO.
2. Salātos - gandrīz katru dienu vismaz 1 ēdienreizē pagatavojam bļodu ar svaigu dārzeņu salātiem. Pamatā izmantojam sezonālos un vietējos dārzeņus, piemēram, ziemas laikā tas bieži vien ir sarīvēts burkāns, smalki sagriezts kāposts + sarkanvīna balzametiķis un EVO. Dažādībai kādreiz pieberam kādu (bio) kukurūzu, rozīni utt. Vasaras/rudens sezonā salātos liekam visu vietējo, ko var dabūt dārzā un tirgū.
Burkāni + sarkanais kāposts + bio kukurūza + sarkanvīna balzametiķis + EVO
3. Konditorejā - visās receptēs, kuru mīkla paredz taukvielas (cepumi, mafini, rauga mīkla, biskvīti), izmantojam EVO. Tikai jāņem vērā, ka 100g sviesta vietā jāņem aptuveni 80g EVO (jo sviestā tauku saturs ir 82%, eļļā gandrīz 100%). Vienīgais izņēmums ir mīklas, kurām nepieciešama smilšu mīklas struktūra, tad jāizmanto vai nu sviests vai kokostauki.
Mafinu mīkla, kurā kā taukvielas ir lietota EVO.
4. Ar maizi - mūsmājā ļoti ejošs un garšīgs ikdienas ēdiens ir tosterī apgrauzdēta Lāču saldskābmaize ar vai bez sēkliņām (jo tā no veikala maizēm ir vienīgā saldskābmaize bez kviešu miltiem, kurus 1 ģimenes loceklis nedrīkst), kuru lauž pa gabaliņam, pamērcē EVO, tad sarīvētā cietajā sierā un voilā!
Apgrauzdēta Lāču saldskābmaize, pamērcēta EVO, Pecorino sierā un kaņepju sēkliņās.
5. Pie gatava ēdiena - šad un tad EVO pārlejam jau gatavam ēdienam šķīvī - omletei, sautējumam, ceptiem darzeņiem, sacepumam, pastai utt.
Omletei pārlieta pikanti zāļainā EVO "1/10"
6. Putrās - tāpat kā konditorejas mīklām, arī gatavojot putras, ja recepte paredz taukvielas, lietojam tikai EVO. Piemēram, kartupeļu putrā aiziet padaudz EVO, jo tajā tiek apcepti sīpoli, un arī pašiem kartupeļiem pirms samīcīšanas tiek pieliets padaudz EVO. Tāpat arī gatavojot dažādas graudaugu putras (auzu, rīsu utt.).
Kartupeļu putrā ielieta EVO, pirms iestampāšanas tajā.
7. Gatavojot sāļās rudens veltes - dažādas tomātu, dārzeņu utt., kuras gaida savu pielietojumu ziemā.
8. Marinādēs - kad nu sanāk marinēt kādu cepeša gabalu vai šašlika gaļu, tad bieži vien marināde top sekojoši: stipras sinepes + sāls + pipari + saspiests ķiploks + padaudz intensīvas garšas EVO + sarkanvīna balzametiķis. Visu kārtīgi samaisa un gatavs!
9. Pesto, majonēzēm utt. Manā mājā slinkojam ar šo lietu gatavošanu, taču ir klienti/es, kuri/-as gatavo, un ļoti slavē tieši maigā spektra eļļas, šāda tipa ēdienu pagatavošanā.
10. Kosmētikā. Lai saraksts beigtos ar apļu ciparu, pieliku arī šo. Kad dzima bērniņi, un šad tad palika sausa ādiņa, tad smērējām viņus ar EVO. Ātri uzsūcas un garšīgi smaržo! :)
Apkopoju galvenos EVO pielietojumus manā ģimenē. Cepšanai un mīklās parasti lietojam kādu no vidējām vai intensīvajām eļļām, salātos, ar maizi un putrās pārsvarā kādu no maigajām eļļām, gatavam ēdienam jau pēc katra gaumes - bērniem maigo, pieaugušajiem intensīvo. Pirmie 5 saraksta punkti, protams, ir visbiežākie veidi, kā manās mājās tiek lietota EVO. Tas ir garšīgi + veselīgi, un nav nepieciešams lietot EVO kā zāles, kā kaut ko kas papildina jūsu ikdienas ēdienkarti. EVO kļūst par neaizvietojamu, praktiski jebkura ēdiena būtisku sastāvdaļu, kura kombinācijā ar (pamatā) vietējiem, kvalitatīviem (bez rūpnieciskas pārstrādes, bez garšas pastiprinātājiem utt.) un sezonāliem produktiem, veido to, ko apzīmē ar terminu "Vidusjūras diēta", pretstatā tam, kāds daudziem ir priekšstats, ka Vidusjūras diēta ir vīģes, prošuto šķiņķis, Mocarellas siers, vīnogas un vēl nezin kādi Vidusjūras reģiona produkti. Tik vienkārši!
Iedvesmu veselīgam dzīvesveidam saistībā ar Vidusjūras diētu vari smelties https://vidusjurasdieta.lv/